Liposuction (yağ aldırma) yöntemi vücudun karın, uyluk, kalça, kol  ve çene gibi belli bölgelerinde yerleşmiş, diyet ya da egzersize yanıt vermeyen, inatçı yağ dokularının operasyon ile alınması ve vücut hatlarının yeniden şekillendirilmesi için yapılan estetik cerrahi bir yöntemdir. Liposuction kilo verme amaçlı değil, yağları azaltmak için yapılır.

 

 

Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar liposuction yaptırmamalıdır. Yaş ilerledikçe cilt elastikiyetinin azalması ve yaşlı ciltlerin genç ciltler kadar etkili sonuçlar alamaması nedeniyle, liposuction ardından cilt germe gibi ek estetik operasyonlara ya da cildi germeye yardımcı olacak uygulamalara ihtiyaç olabileceğini de belirtmek gerekir. Ayrıca ileri yaş ya da fazla kilo varlığı durumunda ameliyata bağlı komplikasyonların meydana gelme ihtimali artmaktadır.

Doğum yapan kadınlar için ideal zaman doğumu takip eden birinci yılın sonu olacaktır. Bu sürede hem şişlik ve fazla kilolar azalacak, hem de deride sarkma ve çatlakların durumu da netleşmiş olacaktır. Ayrıca emzirmenin bitmiş ve üzerinen en az iki aylık bir süre geçmiş olmalıdır. Ancak ikinci gebelik düşünülüyorsa, bu operasyon ikinci doğumdan sonra düşünülmelidir. İki doğum arasında liposuction önerilmemektedir.

 

Liposuction operasyonu sonrasında hastanın vücudunda bulunan sıvı dengesi yakından takip edilmelidir. Hasta operasyon sırasında belirli bir ölçüde sıvı kaybettiğinden ve liposuction operasyonu esnasında kullanılan ilaçların tansiyon düşürücü olması nedeniyle bir gün süre ile hastanede takip edilmesi önerilir. Operasyon sonrasında ciltte toparlanmanın olması açısından liposuction yapılan alan bölgesel korse ile sıkıca flasterlenir; hasta ayağa kalkıp yürümeye başladığında korse kullanımına geçilir. Korse giyilmemesi liposuction yapılan bölgede girintili çıkıntılı bir görünüm olmasına yol açabilir.

Cilt altı dokuya çok ince kanüller yardımı ile girilerek bölgedeki yağın vakum ile emilmesi nedeni ile bu bölgelerde morluklar, şişlikler ya da hissizlik yaşanabilir. Bu durumların hepsi bir kaç hafta içinde geçecektir. Kalıcı durum olmaz. Ancak hissizlik durumu daha uzun sürebilir.

Liposuction sonrası doktorun izin vereceği süre sonunda, mutlaka spor ve sağlıklı beslenme düzeninize devam etmeniz önerilir. Bu konuda bir diyetisyenden yardım almanız daha faydalı olacaktır. Liposuction sırasında cilt altındaki tüm yağın alınmadığını, sadece fazla olan miktarın alındığını asla unutmayın. Liposuction kalıcıdır, ancak kilo alımı ile yağlanma başka bölgelerde yaşanabilir. Buna engel olmak için dikkat edilmesi gerekir.